środa, 6 maja 2020

Rzecz o KLASACH POLICYJNYCH


Profil policyjny ma swoją prawdziwą historię – „niebiescy” są już z nami od 2011 roku! To naprawdę kawał czasu, a rok w rok jest nas więcej. Dzisiaj postaramy się Wam przybliżyć specyfikę funkcjonowania oraz metody pracy tej części naszej szkoły.




 
 Kto trafia do klas policyjnych?
Tak naprawdę w szeregi „niebieskich” może wejść każdy. Ale doświadczenie podpowiada nam, że uczniowie tego profilu to na ogół ludzie, którzy chcą  „posmakować” takiej przygody. Zatem – jeśli lubisz wyzwania, chcesz w przyszłości zasilić szeregi Policji lub innych służb mundurowych - ewentualnie kontynuować naukę na studiach prawniczych, resocjalizacyjnych, kryminalistycznych lub innych związanych ze specjalnościami tożsamymi tej służbie – to na pewno miejsce dla Ciebie!
Pamiętajcie jednak, że to przede wszystkim LICEUM – czyli…tak naprawdę nie musicie wcale wiązać się w przyszłości z tym zawodem i wybrać taką przyszłość, jaką zapragniecie. Ta klasa stwarza możliwość weryfikacji swoich predyspozycji zawodowych. 



Czy podczas rekrutacji są przeprowadzane testy (psychologiczne, sprawnościowe)?
Absolutnie NIE! To my mamy Was do tego przygotować – również pod względem sprawnościowym. To chyba dobry moment, aby nawiązać do tego, że dzięki naszym szkoleniowcom przyszli adepci pokonują wymagany tor przeszkód w czasie znacznie krótszym, niż przewiduje limit. To właśnie efekt zajęć dodatkowych w których będzie brali udział. Pod kątem psychicznym możecie liczyć na wsparcie gabinetu pedagogicznego – postaramy się tam przygotować Was (indywidualnie i grupowo) do różnych wyzwań, jakie przed Wami stawia ta szkoła, a potem praca w mundurze.
 

Jakie przedmioty dodatkowe spotkacie podczas nauki? 
Założeniem klas policyjnych jest przygotowanie do podjęcia służby. Dlatego poza przedmiotami, które ułatwią Wam podjęcie studiów na kierunkach tożsamych lub mile widzianych w Policji (prawo, resocjalizacja, socjologia, kryminalistyka, pedagogika, terapia, politologia i inne) lub innych służbach mundurowych – czyli WOS lub GEOGRAFIA (do wyboru) oraz J. ANGIELSKI, będziecie uczęszczać na MUSZTRĘ, WIEDZĘ O POLICJI, EDUKACJĘ PRAWNĄ, STRZELECTWO
i SAMOOBRONĘ. Nauczyciele tych przedmiotów, to ludzie związani z zawodem policjanta. Wiedzą, co robią, a zrobią wszystko, żebyście mogli opanować podstawy wiedzy w teorii i praktyce. Ta wiedza może okazać się bezcenna w czasie, kiedy staniecie przed wyborami związanymi z dorosłym życiem. Zajęcia lekcyjne przeplatają się z zajęciami warsztatowymi w zależności od organizatora zajęć. Uprzedzając Wasze pytanie – TAK, te zajęcia są obowiązkowe i oceniane, a ich ocena jest umieszczana na świadectwie!


Kto wspiera kształcenie klas policyjnych?

III LO współpracuje na mocy porozumień z kilkoma instytucjami. Poniżej lista z odnośnikami:
Komenda Miejska w Jastrzębiu-Zdroju http://jastrzebie.slaska.policja.gov.pl/
Centrum Szkolenia Policji w Legionowie http://www.csp.edu.pl/
Wyższa Szkołą Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu https://www.wsb.net.pl/
Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej https://www.wsps.pl/

Wszystkie porozumienia znajdziecie pod tym linkiem: https://3lojastrzebie.wixsite.com/trojka/porozumienia



Dlaczego współpraca z instytucjami zewnętrznymi jest taka ważna dla naszych uczniów? Przede wszystkim dlatego, że przy ich wsparciu klasy policyjne mogą czerpać wiedzę w praktyce. Jako przykład realizowanych działań w tym zakresie może posłużyć videorelacja i zdjęcia z warsztatów, w których brali niedawno nasi „niebiescy”:

"Dzień Bezpieczeństwa" w Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie Akademii WSB:

https://www.youtube.com/watch?v=gxSnzvrlzrE&fbclid=IwAR34MLy5zUd0Fa-Ntf7Sqt9P4U93n0VP00FQ9ERK1Nt1pG90a_IP-PSdLKg

Szkolenia organizowane przez KMP w Jastrzębiu-Zdroju:


Szkolenia w zakresie programu rekrutacyjnego (o którym więcej napiszemy w innej odsłonie), organizowane przez WYDZIAŁ DOBORU I SZKOLENIA KWP W KATOWICACH:


Szkolenie w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu -Zdroju


Szkolenia Straży Granicznej na lotnisku w Pyrzowicach




…i inne.

Mundury w szkole?
Tak, uczniowie klas policyjnych są zobowiązani do noszenia w wyznaczone dni umundurowania – dzięki temu wdrażają się do poszanowania munduru, który – jeśli zwiążą się ze służbą – będzie nierozerwalnym czynnikiem ich pracy. Dzięki mundurom – obojętnie w jakiej formie, nasi uczniowie są rozpoznawalni nawet w regionie!


Musztra, obowiązki i rygor?
Zdecydowanie NIE! Nasi uczniowie realizują swoje pasje i zainteresowania w każdej możliwej formie. Mamy w swoim gronie wspaniałych sportowców, odnoszących międzynarodowe sukcesy. Chętnie angażujemy się w wolontariat, akcje krwiodawstwa i bierzemy czynny udział w życiu szkoły i miasta.


Obozy!
Wyjazdy na obozy treningowe, to nie tylko gwarancja uzyskania certyfikatów. O wyjazdach napiszemy już niedługo, ponieważ ta forma nauki – TAK! To również jest nauka! – stanowi integralną część życia klas policyjnych i nie tylko. Uczymy się tam podstawowych technik samoobrony, strzelamy, wpinamy się, nabywamy umiejętności w zakresie ratowania życia i zdrowia – ale, a może PRZEDE WSZYSTKIM świetnie się bawimy i integrujemy!



Podsumowując:
Jeśli macie ochotę wziąć udział w kilkuletniej przygodzie, nawiązać fantastyczne i długotrwałe przyjaźnie, opanować strzelectwo i samoobronę oraz przygotować się do pracy w służbach lub w kierunku wybranych przez siebie studiów – ta klasa jest dla Was!








 
 



 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szukaj na tym blogu