środa, 17 czerwca 2020

ZOSTAŃ POLICJANTEM – krok po kroku


To już ostatni post w naszym blogu przed wakacjami. Będzie on początkiem cyklu informacji na temat tego, jak zrealizować swoje plany względem kariery w służbach mundurowych. Dzisiaj zaczniemy od tego, jak zostać policjantem.












Na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach znaleźliśmy taki wpis:
„Pamiętaj, że służba w Policji jest służbą dla społeczeństwa – wymagającą Twojego zaangażowania, odpowiedzialności, uczciwości i poczucia misji.
W codziennej służbie policjanta ważna jest chęć niesienia pomocy, empatia, ale też duża odporność psychiczna, ponieważ spotkasz się z sytuacjami stresującymi, zagrażającymi życiu lub zdrowiu, jednak satysfakcja z realizowanych zadań zrekompensuje minusy służby”.
To bardzo ważne przesłanie. Musicie pamiętać, że to nie jest zawód dla każdego. Jeśli jednak jesteś przekonany/a, że to praca dla Ciebie, mamy dla Ciebie instrukcję, jak wygląda proces rekrutacji do tej służby – praktycznie krok po kroku.






Co da Ci praca w Policji?
  • stabilną i długoletnią pracę – minimum 25 lat służby;
  • możliwość awansu w stopniu lub stanowisku;
  • możliwość podwyższenia kwalifikacji zawodowych;
  • możliwość rozwoju zawodowego w tym uzyskania dodatkowych uprawnień;
  • możliwość skorzystania z bogatej oferty szkoleniowej, w tym zdobycia wyższego wykształcenia I i II stopnia (WSPol w Szczytnie - informator Nauka o Policji);
  • uzyskanie uprawnień emerytalnych po odbyciu co najmniej 25 lat służby;
  • korzystne warunki finansowe, w tym uposażenie w trakcie szkolenia zawodowego podstawowego w kwocie (wszystkie kwoty są szacunkowe) 3250 zł brutto (2957,50 netto dla osoby do wieku 26 lat, a 2743,50 netto powyżej 26 lat) plus wysługa od 2% po udokumentowaniu minimum 2 lat stażu pracy, a po ukończeniu szkolenia zawodowego podstawowego uposażenie w kwocie 4310 zł brutto (3922,10 netto dla osoby do wieku 26 lat, a 3638,10 netto powyżej 26 lat) plus dodatek służbowy około 100 zł oraz wysługa jw.;
  • korzystne warunki socjalne, w tym:
    • nagrodę roczną tzw. trzynastą pensję;
    • nagrody jubileuszowe;
    • coroczne dodatkowe środki finansowe na uzupełnienie umundurowania służbowego – tzw. mundurówkę;
    • coroczne dofinansowanie do wypoczynku policjanta uzależnione od liczby członków rodziny;
    • zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby dla pełniących służbę w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania;
o    coroczny płatny urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni roboczych;
o    urlopy dodatkowe;
o    zasiłek na zagospodarowanie przysługujący w związku z mianowaniem Cię na policjanta w służbie stałej w wysokości jednomiesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnymi w dniu mianowania.



„Po przyjęciu do służby zostaniesz skierowany na trwające około 6,5 miesiąca szkolenie zawodowe podstawowe do jednej ze szkół Policji. Następnie, w ramach adaptacji zawodowej, zostaniesz czasowo oddelegowany do pełnienia służby (np. w Oddziale Prewencji Policji w Katowicach, Warszawie  lub Samodzielnym Pododdziale Prewencji Policji w Bielsku Białej lub Częstochowie). W trakcie delegowania będziesz musiał odbyć 63 służby. Celem adaptacji zawodowej jest podniesienie Twoich praktycznych umiejętności służbowych nabytych podczas szkolenia zawodowego podstawowego, tj.: zabezpieczania imprez masowych, ochrony obiektów ważnych dla bezpieczeństwa państwa, przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, działań pościgowych lub poszukiwawczych realizowanych w ramach działań pododdziałów zwartych Policji.”
 


Jeśli chcesz wstąpić w szeregi Policji musisz spełniać następujące wymagania:
1.       posiadać polskie obywatelstwo
2.       posiadać nieposzlakowaną opinię
3.       nie możesz być skazany/a prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe
4.       korzystać z pełni praw publicznych
5.       posiadać co najmniej średnie wykształcenie
6.       posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jesteś się podporządkować
7.       dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych
8.       posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej jeśli podlega kwalifikacji wojskowej
Dodatkowa informacja: osoby chcące pracować w Policji NIE MOGĄ POSIADAĆ WIDOCZNYCH TATUAŻY!


Dokumenty: kwestionariusze dokumentów, które należy przedłożyć przed rekrutacją do służb oraz wzory, jak je wypełnić znajdziecie tu  

 Etapy postępowania rekrutacyjnego zobaczycie na tym filmie  





 

- test wiedzy ogólnej przykładowa baza pytań

- ocena sprawności fizycznej – tzw „tor przeszkód”  


– tu ważna informacja: tor przeszkód oraz normy czasowe przeliczane na punkty są jednakowe zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn! W przypadku uzyskania negatywnego wyniku obowiązuje Cię karencja 6 miesięcy od dnia przystąpienia do tego etapu. Po tym czasie możesz przystąpić po raz kolejny do procedury doboru i złożyć ponownie komplet dokumentów.


- badanie psychologiczne MultiSelect-R – ważne! W przypadku uzyskania negatywnego wyniku z testu psychologicznego  do kolejnego postępowania kwalifikacyjnego możesz przystąpić nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od dnia przeprowadzenia tego etapu.
- rozmowa kwalifikacyjna – ważne! Pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej zachowuje ważność przez rok od dnia jej przeprowadzenia. Wynik negatywny skutkuje 6 miesięczną karencją.
- komisja lekarska
- lista rankingowa

O udanej kwalifikacji do służby decyduje zdobycie określonej liczby punktów. Warto dodać i podkreślić, że ukończenie klasy o profilu policyjnym daje dodatkowe 4 punkty!
 


Jeśli chcecie zagłębić się jeszcze bardziej w tematykę procesu rekrutacyjnego, możecie przejrzeć akty prawne ten proces regulujące – znajdziecie je tu.
Ale bez obaw – podczas zajęć z WIEDZY O POLICJI nasi nauczyciele przedmiotów profilowych zapoznają Was z tymi tematami.
To jak? Widzicie się już w mundurze? Jeśli tak, to zapraszamy do nas! Dzięki programowi rekrutacyjnemu, o którym pisaliśmy już wcześniej, zostaniecie do tego przygotowani! Tylko w III Liceum Ogólnokształcącym, im. Stanisława Wyspiańskiego wJastrzębiu-Zdroju ! ;)

A tymczasem życzymy Wam udanych wakacji!!!

Źródła i zdjęcia: 
INTERNET
http://www.slaska.policja.gov.pl/ 

Szukaj na tym blogu